تکنیک 14 مرحله‌ای هدف‌ گذاری به روش برایان تریسی در سال 1401

  • احمد هادیزاده
  • 1400/12/28
تکنیک 14 مرحله‌ای هدف‌ گذاری به روش برایان تریسی در سال 1401
تکنیک 14 مرحله‌ای هدف‌ گذاری به روش برایان تریسی در سال 1401

چگونه در سریعترین زمان ممکن به تمام اهدافمان دست پیدا کنیم. برایان تریسی می‌گوید: موفقیت یعنی رسیدن به اهداف و تمام چیزهای دیگر توضیحات اضافه‌اند. این یکی از کشف‌های بزرگ تاریخ بشر است. زندگی شما فقط زمانی به یک زندگی عالی و ایده‌آل تبدیل می‌شود که خواسته‌هایتان را مشخص کنید، برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ای را تنظیم کرده و سپس هر روز روی برنامه‌هایتان کار کنید. بنابراین یادگیری اصول هدف گذاری به روش برایان تریسی به شما کمک می‌کند تا با انجام قدم‌هایی ساده و کوچک به اهداف خود دست پیدا کنید. ما در این مقاله یکی از وبینارهای فوق‌العاده برایان تریسی با نام هدف گذاری به روش برایان تریسی و تمام نکات و تکنیک‌های 14 مرحله‌ای رسیدن به اهداف و آرزوها در سال 1401 را موشکافی می‌کنیم.

 

 

 

 

 

تکنیک 14 مرحله‌ای هدف‌ گذاری به روش برایان تریسی 1401

دلیل اصلی شکست افراد این است که وقتی می‌بینند برنامه‌های قبلی‌شان کار نمی‌کند، برنامۀ جدیدی را هم جایگزین آن نمی‌کنند. ناپلئون هیل

سه نقطۀ عطف زندگی من یعنی برایان تریسی عبارت بودند از: اول اینکه من به این نتیجه رسیدم که خودم مسئول زندگی‌ام و همۀ اتفاقاتی که برایم افتاده هستم. من فهمیدم که اتفاقات این زندگی تمرین نیست بلکه خودِ واقعیت است. (در واقع درس‌های زندگی مثل امتحانای آخر ترم نیست که قبلش بری اون درسو بخونی و آماده شی، بعدش بیای امتحان بدی. نه توی زندگی اینجوری نیست. توی زندگی همیشه باید آماده باشی چون هر لحظه ممکنه زندگی ازت امتحان بگیره. آخ آخ زندگی آدمو یاد معلما و استادایی میندازه که تا می‌رسیدند توی کلاس، یهو می‌گفتند بچه‌ها یه برگه در بیارید میخوام ازتون امتحان بگیرم، ما که آره و اینا بچه درسخون بودیم خیالمون نبود، شما هم به بقیه بگید بچه درسخون بوده، باور کن). 😏😉

به نظر می‌رسد در تمام مطالعاتی که بر روی افراد موفق انجام شده مشخص شده که قبول مسئولیت‌های شخصی نقطه شروع رسیدن به اهداف و دستیابی به موفقیت است. قبل از آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اما بعد از قبول کامل مسئولیت زندگی خودتان، تمام زندگی‌تان شروع به تغییر می‌کند.

دومین نقطه عطف برای من در 24 سالگی رخ داد، زمانی که من به کشف اهدافم پرداختم. بدون اینکه بدانم واقعاً باید چه کاری انجام دهم، نشستم و لیستی از 10 کاری را که می‌خواستم در آینده انجام دهم، تهیه کردم. من خیلی زود لیستم را فراموش کردم. اما 30 روز بعد، تمام زندگی‌ام تغییر کرده بود. تقریباً هر هدفی که در لیستم بود تحقق یافته یا تا حدی محقق شده بود.

 

 

 

 

 

سومین نقطه عطف زندگی‌ام زمانی رخ داد که فهمیدم شما می‌توانید هر آنچه را که برای یادگیری نیاز دارید بیاموزید و هر هدفی را که برای خود تعیین می‌کنید به آن دست پیدا کنید. هیچ کس باهوش‌تر از شما نیست و هیچ کس هم بهتر از شما نیست. تمام مهارت‌های کسب‌و‌کار، مهارت‌های فروش و پول‌سازی قابل یادگیری هستند.

هر کسی که امروز در زمینه‌ای مهارت دارد زمانی در همان زمینه بسیار ناشی و نابلد بود. برخی از افرادی که در یک زمینه خاص مهارت دارند حتی زمانی نمی‌دانستند که آن رشته وجود دارد و آنچه که صدها هزار نفر دیگر انجام داده‌اند، شما نیز می‌توانید انجام دهید.

 

 

شما به طور حتم 42٪ بیشتر به اهداف و رویاهای خود می‌رسید، تنها اگر به طور مشخص آن‌ها را بنویسید.

قدم اول: دقیقا مشخص کنید که در هر بخش کلیدی از زندگی‌تان چه چیزی می‌خواهید؟ (2021)

با ایده‌آل‌سازی شروع کنید (در مورد این موضوع در قسمت دیدگاه‌ها به طور کامل توضیح داده‌ام). تصور کنید که هیچ محدودیتی در مورد آنچه می‌خواهید داشته باشید یا انجام دهید وجود ندارد. فکر کنید که وقت و پول کافی، همۀ افراد و ارتباطات خوب و همچنین تحصیلات و تجربیاتی را که برای تحقق یک هدف خاص نیاز هست را همین حالا دارید.

تصور کنید که می‌توانید یک عصای جادویی‌ را تکان دهید و زندگی‌تان را در هر یک از چهار بخش اصلی آن به یک زندگی کاملا ایده‌آل تبدیل کنید. اگر زندگی شما در هر کدام از بخش‌های زیر عالی و بی‌نقص بود، چه اتفاقی می‌افتاد و چطور به نظر می‌رسید؟

 

  • درآمد: امسال، سال آینده و پنج سال بعد چقدر می‌خواهید درآمد کسب کنید؟
  • خانواده: چه نوع سبک زندگی را برای خود و خانواده‌تان می‌خواهید بسازید؟
  • سلامتی: اگر از هر نظر سلامت باشید چه برنامه‌هایی خواهید داشت؟
  • ارزش خالص دارایی‌: در طول زندگی خود می‌خواهید چقدر دارایی خالص داشته باشید؟
 

روش سه هدف: در کمتر از 30 ثانیه، سه هدف مهم‌ در زندگی‌تان را یادداشت کنید. همین الان و بدون معطلی شروع کنید بنویسید.

پاسخ شما در روش نوشتن سه هدف “لیست سریع” هر چه که باشد، احتمالاً تصویری دقیق از آن چیزی است که واقعاً در زندگی‌تان می‌خواهید.

قدم دوم: اهدافتان را یادداشت کنید. زیرا آن‌ها باید مکتوب باشند. (1401)

اهدافتان باید واضح، خاص (خودتان)، مُفصل (با ریزترین جزئیات) و قابل‌اندازه‌گیری باشند. شما باید اهدافتان را به گونه‌ای بنویسید که گویا می‌خواهید محصولی خاص با کیفیتی مشخص را به یک کارخانه سفارش دهید تا برای‌تان بسازد. بنابراین توصیف خود را کاملا واضح و با جزئیات دقیق بیان کنید.

فقط 3٪ از افراد بزرگسال اهداف نوشته‌شده دارند و بقیه برای این 3% کار می‌کنند. (یعنی از هر 100 نفر فقط 3 نفر برنامه مکتوب داره و 97 نفر دیگه برای این 3 نفر کار می‌کنن، حالا ببینید داشتن برنامه و عمل به اون چقدر مهمه.

بذارین یه مثال ساده براتون بزنم. شما همین امروز بیا یه مهارت یا یه چیزی که دوست داری داشته باشی یا انجام بدی رو با جزئیات کامل روی کاغذ بنویس. مثلا میخواین زبان فرانسه یاد بگیرین، یا یه ماشین جدید بخرین یا میخواین یه سفری برین یا هر چیزی که دلتون میخواد رو روی کاغذ بنویسید.

چند روز یا چند هفته این برنامه رو صبح‌ها که از خواب بیدار میشین و شب‌ها قبل از خواب توی ذهنتون تصور کنید و براش یه برنامه هم بریزید، شاید اصلا اول هیچ برنامه‌ای هم نداشته باشین، اما یهو میبنید یه اتفاقاتی داره میفته همه چی یواش یواش راه حلش پیدا میشه، مثلا دارین توی خیابون قدم میزنین که یهو می‌بینید روی شیشه یه آژانس گردشگری تبلیغ یه تور مسافرتی رو دقیقا به همون مقصدی که شما روی کاغذ با جزئیات و دقیق نوشتین رو زده که شرایطشم مناسب شماست.

یا در مورد یادگیری زبان فرانسه یواش یواش می‌بینید یه سری منابع میرسه دستتون یا یه اتفاقاتی میفته که مسیر یادگیری زبان فرانسه براتون هموارتر و ساده‌تر میشه و… .

ببینید دوستان اینایی که گفتم خودم و خیلی از دوستان کاملا تجربه کردیم و توی زندگی افراد زیادی هم دیدیم و هم از زبان خودشون شنیدیم. شما یه بار، فقط یه بار این مقاله رو کامل بخونین و طبق روالی که براتون نوشتم اهدافتونو بنویسید مطمئن باشین کلی اتفاقات خوب براتون میفته، فقط کمی صبور باشین و هی نگین نمیشه نمیشه، خب وقتی خودتون میگین نمیشه چرا باید بشه، پس افکار ناامید کننده رو هم از خودتون دور کنید و به خودتون و توانایی‌هاتون باور داشته باشین.

 

جان ‌کلام اینکه وقتی هدفی رو با جزئیات و واضح مینویسین ذهن ناخودآگاه شما سریعا شروع میکنه به فعال شدن و مسیر رسیدن به اون هدف رو آهسته آهسته بدون اینکه حتی شما متوجه بشین براتون هموار میکنه و منابع، افراد و هر چیزی که لازمه تا به اون هدفتون برسین رو به سمت شما جذب میکنه)

هدفی که نوشته نشده باشد، خیال و آرزویی بیش نیست. برایان تریسی

قدم سوم: مهلت مورد نظر برای رسیدن به هدفتان را مشخص کنید. (1401)

ضمیر ناخودآگاه‌تان از مهلت‌هايی که تعيين کرده‌اید به عنوان يک سيستم پیش رانش‌گر استفاده می‌کند (هل دادن یا راندن یک جسم یا فرد به جلو) تا شما را آگاهانه و يا ناخودآگاه به سمت اهدافتان سوق دهد. اگر هدفتان خيلی بزرگ است، هدفتان را به هدف‌های کوچکتری تقسیم کنيد و برای هدف کوچکتر مهلت کوتاه‌تری مشخص کنید. (توی قسمت دیدگاه‌ها در مورد این موضوع توضیح کامل‌تری در پاسخ به یکی از دوستان نوشتم، پیشنهاد می‌کنم حتما بخونین.) 🙂

 

اگر می‌خواهید به استقلال مالی برسید، ممکن است یک هدف 10 یا 20 ساله تعیین کنید و آن را به بازه‌های یک‌ساله یا سه‌ماهه و حتی کوچکتر تقسیم نمایید، تا بدانید که هر سال یا هر ماه چه مقدار باید پس‌انداز و سرمايه‌گذاری کنید.

قدم چهارم: موانعی که برای رسیدن به هدفتان باید پشت سر بگذارید را شناسایی کنید.

 

چرا تا حالا نتوانسته‌اید به اهدافتان دست پیدا کنید؟

نظریه محدودیت‌ها: همیشه یک عامل یا مسئله محدود کننده وجود دارد که سرعتِ رسیدن شما به هدفتان را کند می‌کند. عامل محدودکننده شما چیست؟

قانونی تحت عنوان قانون 80/20 در مورد محدودیت‌ها وجود دارد که می‌گوید: 80٪ از دلایلی که شما را از رسیدن به هدفتان باز می‌دارد، در درون خودتان وجود دارد. این عوامل محدود کننده فقدان مهارت یا نداشتن دانش هستند. فقط 20٪ از دلایلی که شما به هدف خود دست پیدا نمی‌کنید، در دنیای بیرون شما وجود دارند. پس بهتر است روی خودتان کار کنید.

قدم پنجم: دانش، اطلاعات و مهارت‌هایی که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید را شناسایی کنید.

 

به طور ویژه مهارت‌هایی را که داشتن‌شان سبب می‌شود جزو 10٪ برتر رشته یا حوزه کاری خودتان باشید را بنویسید.

فقط 20٪ از دلایلی که باعث می‌شوند به هدفتان نرسید، در بیرون شما وجود دارند. پس همیشه از درون خودت شروع کن. برایان تریسی

مولوی بزرگ هم در این باره می‌گوید:

بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست
در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

 

بزرگترین کشف: ضعیف‌ترین مهارت کلیدی شما میزان درآمد و موفقیت شما را تعیین می‌کند. با کار کردن روی مهارتی که بیشترین موانع را در مسیر هدفتان به وجود آورده، می‌توانید پیشرفت کنید. (مثلا من خودم بارها دیدم که یه مغازه یا فروشگاهی توی یه راسته از بازار که همشون کارشون تقریبا یه چیزه، بیشتر از همه داره میفروشه و خدا رو شکر همیشه هم سرش شلوغه.

خب اگه برید بررسی کنید و از مشتریای این فروشگاه بپرسید، متوجه میشید که قیمت محصولات این فروشگاه از بقیه جاها ارزونتر نیست، کیفیت محصولات هم تفاوتی نداره، خب پس موضوع چیه.

خیلی ساده، صاحب این فروشگاه نقطه ضعفی که خودش و بقیه هم صنفی‌هاش داشتن رو فهمیده و رفته روی اون کار کرده و تونسته فروشش رو افزایش بده. نقطه ضعف دیگران چی بوده، مثلا برخورد درست با مشتری یا تخصصی‌ترش مهارت ارتباط با مشتری، که این خودش توی دنیای امروز یه مهارت خیلی خیلی مهم محسوب میشه، اونایی که این مهارت رو دارن کاملا متوجه منظورم میشن.

پس داشتن مهارتی که توی کسب و کارت یا زندگیت خیلی مهمه رو بنویس و شروع کن به یادگیریش، مطمئن باش اگه روزی حتی 15 دقیقه هم براش وقت بگذاری بعد از چند ماه از کلی آدم که رقبای تو هستن جلوتری، اصلا رقیب هم هیچی، توی کسب و کار یا زندگی خودت کلی رشد میکنی. پس دست دست نکن لطفا، هی هم نگو از شنبه، از شنبه، همین الان شروع کن). 😎🙂

سوال کلیدی: کدام مهارت است که اگر آن را یاد بگیرید و مسلط شوید، بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی‌ و کارتان می‌گذارد؟

اگر بخواهید یکی از مهارتهای‌تان را انتخاب کرده و آن را به طور مداوم انجام دهید، کدام مهارت بیشترین کمک را به شما می‌کند تا به زندگی رویایی‌تان دست پیدا کنید؟ این مهارت هر چیزی که هست، آن را یادداشت کنید، یک برنامه برای آن تهیه کنید و هر روز روی این مهارت کار کنید.

(یه رازی رو میخوام بهتون بگم، خب چیکار کنم، دوست داشتنی هستین مجبورم بگم دیگه. سعی کنین برای اینکه یه مهارتی رو یاد بگیرین الکی به خودتون فشار نیارید مگه اینکه نیاز به یادگیریش خیلی فوری باشه، اما اگه این طور نیست پیشنهاد می‌کنم، برای هر مهارت یا کاری یه زمان خیلی کوتاه رو مشخص کنین که بتونید هر روز اون کار رو انجام بدید، مثلا روزی 1 دقیقه یا 5 دقیقه کتاب خوندن، روزی 10 دقیقه ورزش کردن و… . فکر نکنم انجام این کارها با این زمان کوتاه برای کسی سخت باشه، اما حالا چرا زمانش کم باشه.

ببینید مثلا شما شاید یه روز حالت خوب باشه به جای 1 یا 5 دقیقه، 30 دقیقه هم کتاب بخونی و یه روزی هم که حالتون خوش نیست همون 1 یا 5 دقیقه رو میخونی.

حالا اگه شما برنامه‌ریزی کنید که روزی 30 دقیقه یا 1 ساعت کتاب بخونین، شاید یه مدتی بتونید اینکارو انجام بدین اما برای همیشه و هر روز نمیتونین اینکارو انجام بدین، کافیه فقط یکی دو روز حوصله نداشته باشین و نتونید این کارو انجام بدین، میدونید بعدش چی میشه، معلومه دیگه، یواش یواش انجام اون کارو میذارین کنار، چند نفر از شما تا حالا خواستین مثلا زبان یاد بگیرین، یا یه ورزشی رو شروع کنین اما یه مدت خیلی جدی روزی چند ساعت تمرین کردین و بعد از یه مدت، مثلا چند هفته یا چند ماه کلا ولش کردین به امون خدا. مطمئنا خیلی‌هامون این تجربه رو داشتیم. پس لطفا اشتباه نزنین. به قول سعدی علی الرحمه:

رهرو آن نیست كه گه تند و گهی خسته رود
رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود

خیلی ساده بگم دهاتی‌ام، اِ… ببخشید اون یه چیز دیگه بود، موضوع از دستم در رفت. وقتی میخواین زمانی رو برای یادگیری روزانه یک مهارت یا یک کار مشخص کنید، سعی کنید جوری زمان رو مشخص کنید که بتونید تا آخر عمرتون حالا نه، حداقل تا چند سال یا چند ماه بسته به اون مهارتی که دارین یاد میگیرین او کارو ادامه بدین.

در مورد این موضوع بعدا همین جا یا توی یه مقاله دیگه بیشتر و دقیق‌تر براتون می‌نویسم، باز هم میگم از سوالاتی که دوستان توی دیدگاه‌ها پرسیدن و جواب‌هایی که براشون نوشتم غافل نشین، چون کلی نکات خوب اونجا هم گفتم.) 😊

قدم ششم: افرادی که برای رسیدن به هدفتان به کمک و همکاری آن‌ها نیاز دارید را شناسایی کنید.

 

از تمام افراد موجود در زندگی‌تان لیستی تهیه کنید چرا که برای رسیدن به هدفتان لازم است با آن‌ها کار کنید یا از آن‌ها کمک بخواهید. با اعضای خانواده خود که نیاز به همکاری و پشتیبانی‌شان دارید شروع کنید. رئیس، همکاران و زیردستانتان را لیست کنید. به ویژه مشتریانی که به پشتیبانی‌ شما نیاز دارند را لیست کنید که بتوانید محصول یا خدمات‌تان را به آن‌ها بفروشید تا پول مورد نظرتان را بدست آورید.

 

برای دستیابی به اهداف بزرگ، باید افراد زیادی شما را پشتیبانی کنند.

پس از شناسایی افراد کلیدی که به کمکشان نیاز دارید، این سوال را از خود بپرسید: “کمک به من چه سودی برای‌ آن‌ها دارد؟” بهتر است که یک فرد “دهنده” هم باشید نه فقط “گیرنده”. (وقتی تا حالا واسه یه نفری توی زندگیش هیچ‌ کاری نکردی، چطور انتظار داری اون یه نفر یه روزی واست کاری انجام بده و دستت رو بگیره. این شعر سعدی تقریبا به این موضوع مرتبط است که میگه:

دوست مَشمار آن که در نعمت زند
لافِ یاری و برادر خواندگی
دوست آن دانم که گیرد دست دوست
در پریشان حالی و درماندگی

این قصه از گلستان سعدی رو هم بخونین خالی از لطف نیست.

 

اما القصه: خب ساختن یه رابطه دوستی هم نیاز به زمان و حوصله داره و نباید همیشه به این فکر کنیم که اون آدم یا آدما چه نفعی برامون دارن. اصلا رفاقتِ واقعی اینه که توش دنبال نفع نباشی. اگه اینجوری باشی مطمئن باش خدا همه جوره دستتو میگیره. بقول قدیمی‌ها:

تو نیکی می‌کن و در دجله انداز
که ایزد در بیابانت دهد باز

مشکل از اونجا شروع میشه که ما همیشه از همه توقع داریم و این همون چیزی که کارو خراب میکنه. زیاد توی رفاقت و ارتباطات حساب و کتاب نکنین. نمیگم به هر کی رسیدین همین جوری بذل و بخشش کنین، نه اما حداقل یه خورده با آدمایی که بیشتر میشناسین منصف باشین.

اگه حالا یکی دو نفرم این وسط بد بودند همۀ آدما رو با یک چوب نزنین! به قول حشمت فردوس یه اوستا داشتم که می‌گفت: یه جوری با روزگار تا کن که نه روزگار بتونه عوضت کنه، نه رفیقات تو رو با دنیا عوض کنن. نشنُفتی چی گفتم، ببین، اُفتاااااااد، آهاااان… حالا شد.😉

راحت بگم روابط رو باید آهسته آهسته توی زندگیتون بسازین، مطمئن باشین یه جایی همین روابط به کارتون میاد و کلی کارتونو جلو میندازه، البته منظورم جایی که حق کس دیگه‌ای ضایع نشه).

برای دستیابی به اهداف بزرگ، باید افراد زیادی از شما پشتیبانی کنند. یک فرد کلیدی در یک زمان و مکان مشخص می‌تواند تفاوت‌های مهمی را در زندگی‌تان ایجاد کند. موفق‌ترین افراد کسانی هستند که بزرگترین شبکه افراد پشتیبان را در اطرافشان دارند و می‌توانند در هر زمانی از آن‌ها کمک بگیرند.

قدم هفتم: لیستی از تمام کارهایی که برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید، تهیه کنید. (1401)

موانعی که باید بر آن‌ها غلبه کنید، دانش و مهارت‌هایی که باید برای پیشرفت داشته باشید و افرادی که به همکاری با آن‌ها نیاز دارید را شناسایی نمایید. تک تک قدم‌هایی که فکر می‌کنید برای رسیدن به هدفتان باید دنبال کنید را لیست کنید.

همان‌طور که به موارد جدید فکر می‌کنید، آن‌ها را به لیست خود اضافه کنید تا لیست‌تان کامل‌تر شود.

 

وقتی لیستی از تمام کارهایی که برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید را تهیه کردید، می‌بینید که این هدف به مراتب بیشتر از آنچه فکر می‌کردید، دست یافتنی است.

یک سفر چند هزار کیلومتری با یک قدم آغاز می‌شود. همچنین شما می‌توانید بزرگترین دیوار جهان را هر بار فقط با قرار دادن یک آجر روی آجر دیگر بسازید.

 

 

قدم هشتم: لیست کارهای بخش قبل (قدم هفتم) را مرتب و اولویت‌بندی کنید. (1401)

شما با تعیین اولویت و ترتیب مراحل انجام کارها، می‌توانید لیست خود را سازماندهی کنید.

 

شما با تعیین اولویت و ترتیب مراحل انجام کارها، می‌توانید لیست خود را سازماندهی کنید.

سوالات کاربردی - مایند آکادمی ترتیب یا توالی: کاری که باید قبل از انجام دادن کار دیگر انجام دهید، به چه ترتیبی باید انجام شود؟

سوالات کاربردی - مایند آکادمی اولویت: ببینید کدام کار مهمتر و کدام دارای اهمیت کمتری است؟

قانون 80/20 می‌گوید که 80٪ از نتایجی که به دست می‌آورید به واسطۀ 20٪ از فعالیت‌هایتان حاصل می‌شود. قانون 80/20 می‌گوید که 20٪ از زمانی که برای برنامه‌ریزی و تنظیم برنامه خود صرف می‌کنید به اندازه 80٪ زمان و تلاشی که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید ارزش دارد. پس برنامه‌ریزی بسیار مهم است.

(ببینید من خودم وقتی واسه کارهام برنامه دارم، خیالم راحته و بعدشم بابت اینکه چیکار باید بکنم، کجا باید برم، چجوری باید برم استرس ندارم، همین بهم حس آرامش میده و باعث میشه ذهنم خیلی متمرکزتر کار کنه و کارهام خیلی سریعتر پیش برن.

اصلا یه مثال عمومی‌تر که مطمئنا همۀ ما یه بار تجربه‌اش کردیم اینه که وقتی میریم خرید اگه لیست‌خرید داشته باشیم دیگه نگران اینکه چیزی از قلم بیفته نیستیم و به جای اینکه موقع خرید هی استرس داشته باشیم که چی مونده، چیو خریدم، چیو نخریدم، خیلی راحت و با خیال آسوده تمام خریدامون رو انجام میدیم و خیلی هم سریعتر کارمون انجام میشه.

حالا اگه لیست‌خرید نداشته باشیم، ببینید بر سر مغز خودتون و مغز کسی که هی باهاش تماس میگیری که اینا رو خریدم، چیا رو باید بگیرم چه بلایی میاد، اصلا باهاش کاری ندارم، اونو میسپرم به شما و خدای خودتون. والا بخدا با این نوناشون).😄😉

قدم نهم: برنامه‌ریزی کنید. لیست خود را مرحله به مرحله از ابتدای راه تا زمان رسیدن به هدفتان مرتب کنید. (1401)

وقتی یک هدف و یک برنامه‌ دارید، احتمال دستیابی به هدفتان را 10 برابر، یا حتی 1000 برابر افزایش می‌دهید!

 

هر چه در برنامه‌ریزی کار‌های خود حساب‌شده‌تر و دقیق‌تر باشید، در زمان کمتری به موفقیت بیشتری دست می‌یابید.

قدم نهم: برنامه‌ریزی کنید. لیست خود را مرحله به مرحله از ابتدای راه تا زمان رسیدن به هدفتان مرتب کنید | هدف گذاری برایان تریسی | مایند آکادمی هر روز، هر هفته و هر ماه را از قبل برنامه‌ریزی کنید.

قدم نهم: برنامه‌ریزی کنید. لیست خود را مرحله به مرحله از ابتدای راه تا زمان رسیدن به هدفتان مرتب کنید | هدف گذاری برایان تریسی | مایند آکادمی هر ماه را از ابتدای ماه برنامه‌ریزی کنید.

قدم نهم: برنامه‌ریزی کنید. لیست خود را مرحله به مرحله از ابتدای راه تا زمان رسیدن به هدفتان مرتب کنید | هدف گذاری برایان تریسی | مایند آکادمی آخر هر هفته، هفته‌ بعد را برنامه‌ریزی کنید.

قدم نهم: برنامه‌ریزی کنید. لیست خود را مرحله به مرحله از ابتدای راه تا زمان رسیدن به هدفتان مرتب کنید | هدف گذاری برایان تریسی | مایند آکادمی هر روز عصر یا قبل از خواب برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید.

هر چه در برنامه‌ریزی کار‌های خود حساب‌شده‌تر و دقیق‌تر باشید، در زمان کمتری به موفقیت بیشتری دست می‌یابید.

نکته مهم - موسسه مایند آکادمی قانونی مهم: هر 1 دقیقه‌ای که صرف برنامه‌ریزی کاری می‌کنید، 10 دقیقه در انجام آن کار صرفه‌جویی خواهید کرد. این بدان معناست که شما با برنامه‌ریزی روزها، هفته‌ها و ماه‌های خود بازدهی 1000 درصدی از زمان‌تان به دست می‌آورید. برایان تریسی

 

(پیشنهاد میکنم یه دفترچه کوچیک بخرین که بهتره همیشه همراهتون باشه و هر شب قبل از خواب تمام کارهای فرداتونو توی این دفترچه بنویسین. حالا بعضی از دوستان شاید بپرسن فایده اینکار چیه؟ ببینید ذهن آدم‌ها شب‌ها 1000 برابر قویتر از حالت بیداری عمل میکنه، شما یه بار چیزی که الان میگم رو آزمایش کنید، مثلا قبل از خواب یه خبر بد از توی اینترنت یا روزنامه بخونید، بعدش بخوابین. به نظرتون وقتی که صبح بیدار بشین حالتون چجوریاست، مطمئنم حالتون خیلی بدتر از وقتی که داشتین اون خبر بد رو میخوندین. دلیلش چیه؟ دلیلش اینه که هر چیزی رو قبل از خواب به ذهنتون بدین، صبح چندین برابرشو بهتون تحویل میده. پس مراقب ذهنتون باشین! نه فقط قبل از خواب، بلکه توی روز هم مراقب ذهنتون باشین. چرا؟ چون چیزهایی هم که در طی روز می‌بینیم و می‌شنویم، بازم شب‌ها روی ذهنمون اثر میذاره.

خب فرضا ما این موضوع رو فهمیدیم. الان ارتباط این موضوع با نوشتن برنامه قبل از خواب چیه؟ سوال خوبیه. ببینید وقتی شما برنامۀ کارهای فرداتونو قبل از خواب مینویسین، ذهنتون تا صبح شروع میکنه به فعالیت کردن. چه فعالیتی؟ به اینکه صبح وقتی بیدار شدین، بهترین و سریعترین راه ممکن برای انجام کاراتون رو پیدا کنه. بعدا در مورد این موضوع یه داستان از ادیسون که 1093 تا اختراع ثبت شده داشته و اکثر اوقات از این تکنیک استفاده میکرده، همین جا براتون مینویسم).😊

قدم دهم: مهمترین کار هر روز خود را انتخاب کنید. (1401)

با استفاده از اصل پارتو یا همان قانون ۸۰/۲۰ لیست خود را اولویت‌‌بندی کنید.

از خود این سوال را بپرسید: “اگر فقط بتوانم یکی از کارهای این لیست را انجام دهم، کدام کار از بقیه کارها مهمتر است؟” به هر آیتم (کار) امتیازی بدهید و عدد “1” را در کنار کاری که از همه مهمتر است، بنویسید.

 

کدام کار از بقیه کارها ارزشمندتر است تا وقت‌تان را صرف آن کنید؟

دوباره از خود بپرسید: “اگر فقط بتوانم یک کار دیگر از این لیست را انجام دهم، کدام کار از بقیه کارها ارزشمندتر است تا وقتم را صرف آن کنم؟” سپس در کنار آن کار عدد “2” را بنویسید.

 

مجددا این سوال را از خود بپرسید: “کدام کار از بقیه کارها ارزشمندتر است تا وقتم را صرف آن کنم؟” این کار را تا جایی ادامه دهید که 7 وظیفه اصلی‌تان را بر همین اساس مرتب و اولویت‌بندی کنید.

 

در هدف گذاری‌ تمرکزی بالا و رویای خلاقانه داشته باش

در اینجا سوال دیگری وجود دارد که می‌بایست از خودتان بپرسید: “اگر من فقط یک کار را می‌توانستم در طول روز انجام دهم، کدام کار در رسیدن به اهدافم بیشتر به من کمک می‌کند؟”

تمرکز و جمع کردن حواس روی یک کار کلیدهای موفقیت هستند.

تمرکز به این معنی است که شما می‌دانید دقیقاً می‌خواهید چه چیزی را به انجام برسانید و بنابراین باید تمام حواستان را جمع و روی آن کار متمرکز نمایید.

دوباره این نکته را می‌گویم: هر 1 دقیقه‌ای که صرف برنامه‌ریزی کاری می‌کنید، 10 دقیقه در انجام آن کار صرفه‌جویی می‌شود. برایان تریسی

قدم یازدهم: به خود انضباطی (نظم شخصی) عادت کنید. (1401)

ابتدا می‌خواهم معنای Self-Discipline یا خودانضباطی یا خودمراقبتی یا خودساختگی و یا نظم شخصی را برایتان بنویسم تا بعد به ادامۀ مبحث بپردازیم. همۀ این کلمات تقریبا یک مفهوم واحد دارند و این ویژگی کسی است که خود را برای کارهای بزرگ، ورزیده و آماده می‌سازد. باید بگویم مهمترین ویژگی مشهورترین افراد موفق جهان تمرین مداوم عادت همین نظم شخصی یا خودساختگی است. بیایید باز هم این مفهوم را ساده‌تر کنیم.

 

توانایی شما در تداوم نظم شخصی و اولویت‌بندی کارها و انتخاب مهمترین وظیفه و شروع کار بر روی آن، بدون اینکه حواستان پرت شود، کیفیت و کمیت کارتان یعنی تولید و بهره‌وری شما را 2 تا 3 برابر افزایش می‌دهد.

تمرکز کامل و 100 درصدی روی یک کار از قدرتمندترین تکنیک‌های مدیریت زمان است. این مفهوم به این معنی است که وقتی کاری را شروع می‌کنید، سعی کنید از همۀ چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کند، دوری کنید و تا وقتی که آن کار تمام نشده است به هیچ کار دیگری فکر نکنید و تماما بر روی آن کار متمرکز باشید (مثلا من وقتی قراره کاری انجام بدم حالا توی خونه یا محیط کار اولین کاری که میکنم اینه که به اطرافیانم میگم من 2 یا 3 ساعت کار دارم لطفا توی این مدت وارد اتاق من نشید.

بعد گوشیمو خاموش میکنم، میز کارمو تمیز میکنم یعنی ابزار و وسایلی که فقط برای اون کار لازم هست رو روی میز کارم قرار میدم، چون حواسمو پرت میکنه و بعد بقیه رو میذارم توی کشوی میزم.

بعدشم با تمام تمرکز توی اون 2 تا 3 ساعت اون کار رو انجام میدم. جالبه بدونید سرعت کارام با این روش چند برابر شده، جوری که همیشه بعد از انجام هر کاری یک انرژی خیلی عالی برای انجام کارهای بعدیم دارم، این تکنیک رو آزمایش کنید و انجام بدید، اگه بد بود پسش میگیریم). 😉

وقتی که در مورد انجام مهمترین کار روزانۀ خود تصمیم گرفتید، سعی کنید 100٪ تمرکز خود را روی آن کار بگذارید تا وقتی که آن کار به طور کامل انجام شود. اگر قرار است بیش از یک کار در روز انجام دهید باز هم سعی کنید هر بار تمام تمرکزتان را روی یک کار بگذارید و وقتی آن کار تمام شد به سراغ کار بعدی، بعدی و بعدی بروید.

 

وقتی که عادت کردید با این روش وظایف‌تان را به اتمام برسانید، بیش از 2 و 3 و حتی 5 برابر افراد دیگر درآمد کسب می‌کنید.

همان‌طور که در بالا گفتم وقتی با خودانضباطی یا نظم شخصی و با 100% تمرکز کاری را تمام می‌کنید، حس خوبی در شما ایجاد می‌شود، اعتماد‌به‌نفس و عزت نفستان افزایش پیدا می‌کند که با این تکنیک هر بار انرژی بیشتری را برای انجام کارهای بعدی‌تان ذخیره می‌کنید و همچنین سرعت عملتان نیز نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند.

همۀ آنچه که در قدم یازدهم گفتیم به رابطۀ تنگاتنگ خودانضباطی(نظم شخصی) با موفق شدن ما در هر کاری که به آن علاقه‌مندیم اشاره دارد.

پس لطفا این بخش را دوباره بخوانید و به نکات آن کاملا عمل کنید، چون این ویژگی مهم تمام افراد موفق جهان است. (در قسمت دیدگاه‌ها هم نکات جالبی رو در پاسخ به پرسش چند تا از دوستان نوشتم اون‌ها رو حتما بخونید و اگه سوالی داشتید بنویسید با عشق به همه‌شون جواب میدم).💚

نکته مهم - موسسه مایند آکادمی ناپلئون هیل می‌گوید: برنامه‌ریزی و انضباط شخصی طی کردن نیمی از مسیر رسیدن به یک هدف است.

(به نظر من نظم شخصی قطعه گمشدۀ بین یک رویا و رسیدن به آن است.)

 

 

قدم دوازدهم: اهدافتان را مدام تجسم نمایید. (1401)

در ذهنتان تصاویری واضح، روشن، برانگیزنده و احساسی از اهداف‌تان را تجسم کنید، گویی که از قبل به واقعیت تبدیل شده‌اند.

هدف خود را طوری تصور کنید انگار که همین حالا اتفاق افتاده‌اند. خودتان را تصور کنید که از رسیدن به این هدف لذت می‌برید. اگر هدف‌تان خرید یک ماشین است، تصور کنید که با آن ماشین رانندگی می‌کنید. (من خودم هر وقت هدفی رو می‌نویسم بعدش هر روز صبح حداقل 15 دقیقه میشینم کامل اون هدف رو توی ذهنم تجسم می‌کنم. مطمئن باش توی انجام کارهای روزانه و رسیدن به اون هدف خیلی بهت کمک میکنه).😊

اگر هدفتان رفتن به تعطیلات است، خود را در تعطیلات ببینید. اگر هدفتان داشتن یک خانۀ زیباست، خود را در آن خانه زیبا تصور کنید. (مثلا تجسم کن داری توی خونه ورزش میکنی، یا با خانواده‌ات داری غذا میخوری و…).😍

پس حتما هر روز صبح بعد از بیداری یا شب‌ها قبل از خواب چند لحظه وقت بگذارید و احساس کنید که واقعا به هدف‌تان دست پیدا کرده‌اید. این تصویر ذهنی با احساسات زیادی همراه است که می‌توانند بر ذهن خودآگاه و ذهن اَبَرآگاه یا ناخودآگاه شما تاثیر زیادی بگذارند.

 

تجسم قدرتمندترین استعدادی است که در دسترس شماست و می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر از آنچه فکر می‌کردید به اهداف خود برسید.

وقتی از ترکیبی از اهداف واضح و شفاف، همراه با تجسم‌های عاطفی استفاده می‌کنید، ذهن ناخودآگاه خود را فعال می‌کنید. ذهن ناخودآگاه شما هر مشکلی را که در راه رسیدن به هدف‌تان وجود دارد حل می‌کند. در واقع این قسمت از وجودتان قانون جذب را فعال می‌کند و شروع به جذب افراد، موقعیت‌ها، شرایط و منابعی می‌کند که به شما کمک می‌کنند هر چه سریع‌تر به اهداف خود برسید.

در مورد قانون جذب مقالات خوبی نوشتیم که می‌تواند به شما کمک کند سریع‌‌تر به هدف‌‌تان برسید.

قدم سیزدهم: تمرین تعیین هدف (2021)

یک کاغذ تمیز بردارید و کلمۀ “اهداف” را همراه با تاریخ امروز در بالای صفحه بنویسید. خودتان را ملزم کنید تا حداقل 10 هدفی که می‌خواهید در سال آینده یا در آینده‌ای نزدیک به آن‌ها دست پیدا کنید را بنویسید.

هر هدف را با کلمۀ “من” شروع کنید. شما فقط می‌توانید از کلمۀ “من” استفاده کنید. کلمۀ “من” را در جمله با یک فعل عملی و به صورت زمان حال بنویسید تا به عنوان یک دستور از ذهن خودآگاه شما به ذهن ناخودآگاه‌تان وارد شود.

اهداف خود را به صورت دقیق و با فعل زمان حال بنویسید، گویی که محقق شده‌اند. اگر هدف‌تان کسب مقدار مشخصی پول در یک سال خاص است، به عنوان مثال بنویسید:

جواب درست است - مایند آکادمی من به خاطر تخصصی که در حوزه برنامه نویسی دارم مبلغ 200 میلیون تومان از تاریخ 15 بهمن سال 1399 تا تاریخ 20 اسفند سال 1400 به دست آوردم.

 

جواب نادرست است - مایند آکادمی ننویسید: “من تا سال آینده پول زیادی بدست می‌آورم” یا “تا سال آینده مبلغ 200 میلیون تومان بدست می‌آورم”.

این نوع نوشتن به دلیل اینکه اولا جزئیات و تاریخ شروع و رسیدن هدف در آن به درستی مشخص نیست. دوما چون فعل مربوط به زمان آینده است تاثیر خوبی روی ذهن ناخودآگاه شما ندارد و باعث عدم توجه ذهن ناخودآگاه به آن می‌شود.

به زبان خیلی ساده‌تر یعنی ذهنتان به شما می‌گوید چو فردا رسید فکر فردا کنیم و خیلی ساده بعد از چند هفته شما هم بی‌خیال این هدف می‌شوید. مثل خیلی از افرادی که تا به حال بی‌خیال رسیدن به اهدافشان شده‌اند.

برای روشن شدن موضوع مثال دیگری برایتان می‌نویسم. اگر هدف شما خرید یک ماشین جدید است، به عنوان مثال بنویسید:

قدم نهم: برنامه‌ریزی کنید. لیست خود را مرحله به مرحله از ابتدای راه تا زمان رسیدن به هدفتان مرتب کنید | هدف گذاری برایان تریسی | مایند آکادمی من از تاریخ 9 بهمن سال 1399 تا تاریخ 9 بهمن سال 1400 ماشین کیا اپتیما  سفید رنگ، مدل GT، اتوماتیک اسپرت و تولید سال 2017 را خریدم.

جواب نادرست است - مایند آکادمی ننویسید: “تا سال آینده ماشین مدل بالا می‌خرم”.

نکته مهم - موسسه مایند آکادمی دقت کنید هر چقدر جزئیات هدفی که می‌نویسید دقیق‌تر و شفاف‌تر باشد احتمال رسیدن به آن هدف بیشتر می‌شود.

در آخر وقتی اهداف خود را یادداشت می‌کنید سعی کنید، همیشه آن‌ها را به صورت مثبت بنویسید. به جای اینکه بگویید: “وزنم را کم می‌کنم”، بنویسید: “تناسب اندام دارم” یا به جای “سیگار را ترک می‌کنم”، بنویسید “سیگاری نیستم”.

همان طور که در مثال‌های بالا نوشتم سعی کنید همیشه اهداف خود را طوری بیان کنید که گویی آن‌ اهداف از قبل به واقعیت تبدیل شده‌اند. این کار باعث می‌شود ذهن ناخودآگاه‌تان تغییر کرده و سپس واقعیت موجود در اطراف شما را نیز تغییر دهد.

 

 

قدم چهاردهم: در مورد هدف اصلی خود تصمیم بگیرید (2021)

وقتی که 10 هدف اصلی خود را لیست کردید، از خودتان بپرسید که: اگر من بتوانم در طول 24 ساعت چوب جادویی‌ام را تکان دهم و فقط به یکی از اهداف این لیست دست پیدا کنم، کدام یک از اهداف بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی‌ام خواهد گذاشت؟

پاسخ شما به این سوال هر چه که هست، دور آن هدف خط بکشید و سپس، آن هدف را به بالای برگه کاغذ منتقل کنید.

نکته مهم - موسسه مایند آکادمی همیشه اهداف خود را به گونه‌ای بیان کنید که گویا آن‌ها از قبل به واقعیت تبدیل شده‌اند، گویی قبلا به آن‌ها دست یافته‌اید. برایان تریسی

جواب درست است - مایند آکادمی 1- هدف خود را واضح و با جزئیات بنویسید.

جواب درست است - مایند آکادمی 2- برای هدفتان مهلت تعیین کنید و در صورت لزوم مهلت‌های جانبی‌ای را نیز تعیین نمایید.

جواب درست است - مایند آکادمی 3- موانعی را که باید برای رسیدن به هدف خود بر آن‌ها غلبه کنید شناسایی کنید و مهمترین آن‌ها را، چه درونی باشند چه بیرونی مشخص نمایید.

جواب درست است - مایند آکادمی 4- دانش و مهارت‌هایی را که برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید و مهمترین مهارتی را که باید بدان دست یابید، شناسایی کنید.

جواب درست است - مایند آکادمی 5- افرادی را که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید و نحوۀ کمک گرفتن از آن‌ها را مشخص نمایید.

جواب درست است - مایند آکادمی 6- لیستی از همۀ کارهایی را که برای رسیدن به هدف خود باید انجام دهید، تهیه کنید. دائما لیست خود را با کارهای جدیدی که می‌توانید انجام دهید بروزرسانی نمایید.

جواب درست است - مایند آکادمی 7- لیست خود را بر اساس ترتیب و اولویت، بر اساس آنچه که باید انجام دهید و مهمترین کارتان بروز کنید.

جواب درست است - مایند آکادمی 8- با سازماندهی لیست‌تان بر اساس مراحل قبل برنامه‌ای تنظیم کنید و سپس سعی کنید هر روز به برنامه‌تان پایبند باشید.

جواب درست است - مایند آکادمی 9- هدف خود را از نظر فعالیت‌هایی که باید هر روز، هر هفته و هر ماه انجام دهید، برنامه‌ریزی کنید. (در قسمت دیدگاه‌ها در این مورد به طور کامل توضیح داده‌ام).

جواب درست است - مایند آکادمی 10- اولویت‌های لیست‌تان را تعیین کنید و مهمترین کاری را که می‌توانید هر روز انجام دهید، مشخص نمایید تا با سرعت بیشتری به سمت هدف خود حرکت کنید.

جواب درست است - مایند آکادمی 11- نظم و انضباط داشته باشید و بر روی هر کاری که می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید تا به صورت 100% انجام شود و سپس به سراغ کار بعدی بروید.

 

نتیجه‌گیری (2021)

از قبل به خود بگویید که هر اتفاقی که بیفتد، هرگز تسلیم نخواهید شد. پایداری در عمل خودش یک نوع دست یافتن به هدف است. هر بار که بلند می‌شوید و به مسیر خود ادامه می‌دهید و از تجربه ناامید کننده‌ای عبور می‌کنید، قدرتمندتر می‌شوید. به مرور شخصیت قوی‌تر و عمیق‌تری پیدا می کنید و عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس‌تان را نیز با این کار افزایش می دهید.

هدف شما این است که در نهایت “شکست‌ناپذیر” شوید.

دقیقاً آنچه را که می‌خواهید بدان دست یابید بنویسید، سپس برنامه‌ای تنظیم کنید و هر روز بر روی آن کار کنید. اگر این کار را بارها و بارها انجام دهید تا زمانی که به یک عادت تبدیل شود، در هفته‌ها و ماه‌های آتی بیشتر از بسیاری از افرادی که چندین سال در حال تلاش کردن هستند پیشرفت خواهید کرد. همین امروز شروع کنید.

هر هدفی را که تعیین کنید به آن دست خواهید یافت.

در پایان از همۀ شما دوستان خوبم سپاسگزارم که تا پایان این مقاله مفید همراه من بودید و از شما می‌خواهم نظرات و سوالات ارزشمند خود را در قسمت دیدگاه‌ها برایم بنویسید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست. 😊

 

 

 

 

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب